nahoru

Vorwerk Kobold magazín

Topte správně, větrejte správně a uštřete tak energii

Zdravé bydlení

 
Ale mějte také napaměti, že upravení vytápění a větrání jsou pouze prostředkem k dosažení cíle, který je především regulace vlhkosti vzduchu v domácnosti, a tedy ochrana zdraví Vašeho i Vaší rodiny. Takto i ušetříte svoji peněženku a v neposlední ředě pomůžete zachovat strukturu budovy, ve které žijete. Jak to funguje?

Každý z nás uvolňuje do vzduchu vlhkost

Vy i Vaše rodina neustále zvyšujete vlhkost vzduchu ve Vaší domácnosti - když dýcháte a potíte se, sprchujete se nebo vaříte jídlo. To není problém, v případě, že se vzniklé vlhkosti i zbavujete, k čemuž dochází prakticky bez přerušení v létě, kdy jsou okna otevřena, ne však v zimě. Zejména u nových a rekonstruovaných budov s lepší tepelnou izolací a těsným dovíráním oken zůstává vlhkost uzavřena uvnitř.

Ideální vlhkost vzduchu je dobrá pro Vaše zdraví 

Důsledky: vlhkost se shromažďuje uvnitř domácnosti, kondenzuje v chladných a špatně větraných místech jako jsou okna a vnější stěny, za silnými závěsy či nábytkem. Velmi brzy se objeví vlhké skvrny - plíseň, která nejen, že vypadá ošklivě, ale je také reálným zdravotním rizikem.

Existuje jednoduchý způsob, jak zabránit tomu, aby se plísně u Vás v domácnosti objevily - správné vytápění a větrání. Základní pravidla jsme pro Vás zpracovali níže.

Ideální relativní vlhkost vzduchu snižuje Vaše účty za vytápění

Je to sice paradoxní, ale je to tak! Pokud nencháte do domácnosti v zimě proudit dostatek vzduchu, zvyšujete si tak náklady na vytápění. Proč tomu tak je? Ja to proto, že málo větrané prostory jsou vlhké a vlhký vzduch je mnohem obtížnější ohřát než vzduch chladný. Pravidelným větráním Vaší domácnosti zajistíte proudění vlhkého vduchu ven a naopak suchého dovnitř. Tímto způsobem si nejen chráníte vlastní zdraví, ale zároveň i šetříte za topení.

Základní pravidla správného větrání

Větrejte

tak často,
jak je to možné
minimálně třikrát za den
co nejbleskověji, jak je to možnév krátkých, nárazových vlnách s otevřenými okny místo neustále pootevřených oken
tak důkladně,
jak můžete
nejlépe s otevřeným oknem v 2 minutových nárazech nebo s pootevřeným oknem 5 - 10 minut v kuse
vlhkost vzduchuideální vlhkost vzduchu je zhruba 45-60%

 

Základní pravidla správného topení

Pohodlná teplotamezi 19° a 22° C, teploty v jednotlivých místnostech by se měly pohybovat od teplejších po chladnější v následujícím pořadí: koupelna - obývací pokoj - ložnice - málo využívané prostory
Dolní limitméně než 18° C využívejte v obytných místnostech jen velice zřídka, důvod: daleko více energie a peněz stojí ohřev chladné místnosti než její udržování na konstantní teplotě alespoň 18° C
Větráníběhem větrání vypněte topení
Tipzavřete dveře do chladnějších místností

Vyrobeno v Německu

Vysavač Vorwerk Kobold VK150 vychází z tradiční německé kvality a zručnosti.

Filtrační sáček Premium

Nový Vorwerk filtrační sáček Premium s integrovaným HEPA filtrem je světovým unikátem!

Zdravé bydlení

Zbavte se přebytečné vlhkosti - může být škodlivá pro vaši domácnost i vaše zdraví.

Připravte Vaše koborce na zimu

Pečujte o Vaše koberce s vysavači Kobold ve spojení s ostatními výrobky od Vorwerku.