Znáte z TV

21.02.2014

Rady ptáka Loskutáka: Čištění čalouněných a látkových potahů

Blíží se jaro a s ním i doba, kdy hospodyňky plánují jarní úklid. Neměli bychom při něm zapomenout ani na čalouněný nábytek a potahové látky. Ukážeme si efektivní a rychlý systém čištění!

Existují systémy čištění, které na údržbu čalouněného nábytku a potahových látek pamatují a jsou speciálně pro tento účel vyvinuty. Proto, aby úklid s nimi byl jednoduchý, musí být v prvé řadě lehké a musí se dobře držet v ruce. Přeci jenom se s nimi manipuluje ve špatně přístupných místech, a proto jejich tvar a hmotnost představují důležité znaky. Dále by u kvalitních nástavců na čištění měl být přítomen elektrický rotační kartáč, a u těch nejlepších doplněný o vyklepávání. V některých rodinách se chovají zvířata, jejichž srst zapadne hluboko. To odstraní jednoznačně právě rotační kartáče s vyklepávací funkcí. No a v neposlední řadě je to napojení na vysavač s dostatečnou sací silou a výkonnou filtrací, která zajistí dokonalé odsátí nečistot, prachu, alergenů, které bezpečně uzavře v sáčku. Pro odstranění prachu a nečistot s nejméně dostupných míst je pak možné využít koncentrovanou sací sílu pomocí jednoduchého přepnutí toku vzduchu jen na malý průduch, který bezpečně odsaje vše. Pak zůstane skutečně čistá, prachu a alergenů zbavená sedací souprava, křesla, židle nebo třeba interiér auta.

Rotační kartáč by měl mít správnou tuhost pro dokonalé vykartáčování, ale na druhou stranu by měl být dostatečně měkký a jemný i pro jemné potahové látky, tudíž čalounění neponičí. Nejvýkonnější systémy mají navíc důležité certifikace např. vhodné pro alergiky, což je důkaz o vysoké efektivitě čištění pro každou domácnost. Rotační kartáč by měl zbavit sedačku všech alergenů.

Sedačku do pračky asi nedáte, a pokud skvrny odstraňujete klasicky - běžnými čističi, mýdlem nebo pracími prostředky apod. zůstane čištěné místo v tom lepším případě pěkně vyčištěné ale s viditelnou mapou okolo. V tom horším případě se vám podaří “zaprat” nečistotu do hloubky látky a máte ji tam natrvalo. Existují však velmi efektivní a přitom šetrné prostředky - jak k látkám, tak k životnímu prostředí, které vám tento problém pomohou vyřešit velmi jednoduše. Stačí u takových prostředků postupovat podle návodu, protřepat, a jako u každého nejprve vyzkoušet barevnou stálost čištěné látky na nějakém skrytém místě. Tyto prostředky jsou testované na tisíce látek a barev, ale vždy jde o spolehlivé použití bez možnosti vytvoření škody. Následně prostředek nanesete na čistý bavlněný hadřík nebo např. kosmetický tampon a 3-5 minut místo potíráte. Prostředek by měl obsahovat enzymy a další látky, které během této doby skvrnu šetrně rozloží a odstraní. Výhodou je, že místo je nejen perfektně vyčištěné, ale kolem něj nemáte žádné mapy jako u čištění klasickými čisticími prostředky. Speciální prostředky by se měly v domácnosti dát použít i na další věci, jako oblečení, deku, potah v autě apod. Nejenže zjednodušují a zrychlují čištění, ale mnohdy vám již “odepsaný” oděv nebo látku zcela zachrání.