Znáte z TV

11.04.2014

Rady ptáka Loskutáka: Alergeny v domácnosti

Jaro už je za dveřmi a s ním přichází období, kdy se začínají objevovat v plném proudu pylové alergie. Co ale alergeny v domácnostech? Také se probouzejí k životu, nebo žijí celou dobu s námi? Bohužel druhá možnost je správná, a pokud nebojujeme efektivně s původci tohoto onemocnění, jejich projev časem narůstá a prohlubuje se.

Základem je udržovat domácnost v nejlepší možné čistotě, právě s ohledem na původce alergií, což jsou prach a v něm exkrementy roztočů, plísně rostoucí v našich kobercích, předložkách a přehozech, pyly, které jsou zachyceny látkami, koberci apod. Samozřejmostí by měl být i upravený režim domácnosti, zejména pak hloubkový pravidelný úklid, větrání místností, omezení náhodného znečištění koberců a dalších textilních pokrývek podlahy zbytky jídla apod. Nejčastějším místem, na které se poukazuje, jsou postelové matrace, koberce, čalouněný nábytek a různé látkové přehozy, které všechny dokáží kumulovat v sobě zdroje nutné pro život plísní, roztočů apod. Nelze vynechat ani úklid pevných podlah (stírání a hloubkové čištění), odkud se nejčastěji přenáší zdroje potravy roztočů a látky podporující růst plísní právě do koberců a čalouněného nábytku.

Pro důkladný úklid, který omezuje možnost výskytu alergenů v domácnosti, jednoznačně patří pravidelná údržba a praní povrchových materiálů (potahy matrací, ložní prádlo apod.), dále ploch pokrytých koberci a v neposlední řadě i čalouněného nábytku tak, abychom pravidelně snižovali množství alergenů, které se z nich běžným používáním uvolňuje. Na trhu najdeme pomocníky, kteří nám v této činnosti dokáží velmi efektivně pomáhat a pravidelnou práci nejen významně urychlit, ale umí i omezit fyzickou námahu a v důsledku pak šetří i naši peněženku. Při jejich výběru je dobré informovat se, zda jsou certifikovány nezávislými laboratořemi s doporučením "Pro použití alergiky". Velmi podstatné je, aby dokázaly bezpečně hermeticky uzavřít zachycené nečistoty a alergeny (mikrometrických rozměrů) bez možnosti jejich úniku. Vybírejte si pomocníky, které mají hepa sáčky, jejichž výhodou je, že takovéto zachycené nečistoty a alergeny nikdy nepustí zpět do bytu.

Pro výkonné čištění koberců je vhodné mít rotační kartáče s vyklepávací funkcí, které dokáží účinně odstraňovat nejnebezpečnější látky přímo od osnovy koberce, tedy z míst, kam se běžné vysavače nemají šanci dostat. Existují i výrobky, které mají možnost snadné kombinace za použití různých typů kartáčů pro skutečné praní jednak koberců a pro hloubkové čištění matrací. Tito výrobci mají i specializované čisticí prostředky, které toto unikátní suché čištění umožňují. Z hlediska alergií, je toto velmi důležité, protože koberce ani matrace nejsou smáčeny vodou (při tomto kroku dochází ke spláchnutí nejhorších nečistot do osnovy koberce, odkud je prakticky nemožné je později dostat, a které umožňují ideální následný růst plísní a život roztočů – hlavních zdrojů alergií v domácnostech). Zároveň při tomto postupu suchého praní dochází k odstranění všech zrníček pylu jak z koberců, tak z matrací (s proklepáním do hloubky 11 cm).

Důkladné vyčištění čalouněného nábytku je mnohem složitější, protože se často jedná o menší plochy, zato objemově silnější vrstvy (síla sedáků a polštářů). I pro tyto účely jsou na trhu pomocníci. Jedná se o ruční kartáče, které jsou u kvalitních výrobců s naklepávací funkcí. Jsou vlastně obdobou kartáčů pro údržbu a čištění matrací a koberců, jen v menší podobě, aby manipulace s nimi byla pohodlná. I oni dokáží pomocí vibrací uvolnit nečistoty z hloubky čalounění, včetně alergenních látek a poté je odsát do bezpečně uzavřeného sáčku. Nejlepší výrobci na toto čištění pamatují tím, že tyto kartáče jsou součástí úklidových systémů a tím šetří uživatelům výrazně náklady. Provedení úklidu je pak otázkou vyčištění povrchu (volné a nalepené nečistoty jsou odstraněny rotujícími kartáči) a hloubkového úklidu prostřednictvím vyklepání obsahu čalounění.

Pravidelnost hloubkového úklidu je v domácnosti s alergiky nezbytná a proto pomocníci, kteří dokáží skutečně snížit množství alergenních látek v prostředí a při tom významně šetří čas, námahu a provozní náklady v podobě energií jsou prakticky nepostradatelní.