Znáte z TV

06.12.2013

Rady ptáka Loskutáka: Jak ušetřit čas při úklidu

Vánoce jsou za dveřmi a každá hospodyňka chce mít svůj byt nebo dům dobře a kvalitně uklizený. To však znamená věnovat takovému úklidu i celý víkend. Jak zvládnout důkladný úklid rychle? Poradíme!

Nejvíce nečistot se drží v kobercích – např. prach, písek, zvířecí chlupy. Pan Vít Paulíček nám ukáže, jak důkladně koberce uklízet, a přitom ušetřit čas a prostředky.

Existují různé postupy, jak zbavit koberec prakticky všech nečistot, a zároveň významně prodloužit jeho životnost. Nečistoty zachycené v kobercích jsou jednak hrubé (písek, drobky, úlomky kůže, zvířecí chlupy) a jednak prakticky neviditelné (prach, pyly a látky, způsobující alergie), a samozřejmě i roztoči a mikroorganismy, které se těmito nečistotami živí. Zejména v domácnostech, kde jsou malé děti, domácí zvířata nebo lidé trpící alergiemi, je třeba na důkladný úklid těchto ploch dbát dvojnásobně. Zde platí, že důkladný úklid je základem zdraví v rodině.

Existují způsoby, jak koberec vyčistit velmi jednoduše. Dokonce i co se týče manuální námahy. Příkladem je princip, při němž dochází k hloubkovému pročesávání koberce rotačními kartáči, a co je podstatné – i k jeho vyklepávání, které zajišťuje pohyblivé uložení kartáčů. Tím je koberec vyčesán, hrubé i jemné nečistoty se dostávají z kobercové osnovy i kobercového vlasu na povrch a jsou okamžitě odsáty do přístroje. Navíc takové systémy rozpoznají délku kobercového vlasu a dokáží automaticky přizpůsobit sací sílu tak, aby vysávání bylo vždy dokonalé.

Pro odstranění alergenů jsou na trhu k dispozici některé speciální prostředky, které pracují bez nutnosti používat vodu. Jedná se o čištění téměř nasucho. Prostředek v podobě suchého sněhu se nasype na koberec, hlavicí s pouzdrovými kartáči zapraví do celé hloubky koberce a přitom čistí vlákna koberce a osnovu. Za cca 15 minut dojde k dokonalému proschnutí tohoto prostředku, mastné nečistoty a látky způsobující alergie jsou navázány na sníh a rotačním kartáčem vyčesány a vysáty. Získáme tak nejen perfektně čistý a dezinfikovaný koberec, který je krásně provoněný, ale zároveň i naimpregnujeme kobercový vlas, čímž se významně prodluží jeho životnost a zároveň mnohonásobně zjednoduší jeho budoucí pravidelná údržba. Ta se zkracuje na polovinu díky tomu, že následně zašlapané nečistoty nemohou pevně ulpět na kobercových vlasech a osnově.

Velmi podobně se dají udržovat a hloubkově čistit i matrace, které jsou nejbohatším nositelem látek vyvolávajících alergie v domácnostech. Pouze záměnou za měkké kartáčky tak dokonale můžeme vyčistit a do 11 cm hloubky vyklepat a dezinfikovat právě matrace. Přitom jde o několik minut a za to jistota zdravého spaní určitě stojí.

Pokud hovoříme o pravidelném úklidu, kde je třeba odstranit hrubé a jemnější nečistoty, a přitom zcela zapomenout na vysávání, pak je vhodné zvolit kvalitní robotický vysavač, který tuto práci vykonává bez odmlouvání za vás. Díky pokročilým navigačním řešením, založeným na bezpečném laserovém paprsku takovému robotu nevadí žádné překážky v domácnosti. Některé robotické vysavače jsou pro inteligentní a účinné vysávání i tvarově přizpůsobené, takže rohy, kouty ani jiná podobná místa jim nečinní vůbec žádné problémy. Inteligentní roboti si dokáží „zapamatovat” místnost a všechny překážky. Pokud během jejich úklidu něco přesunete nebo odstraníte – například váš pes se zvedne z koberce a odejde jinam, vysavač sám pozná, že místo nebylo předtím uklizeno, a úklid na něm provede. Zároveň jsou vybaveny senzory pro schody, stěny a podobné vážné překážky, a tak ani nepadají ani nenarážení do předmětů a stěn. Sací výkon kvalitních robotických vysavačů se blíží výkonu standardních vysavačů, takže co se týče kvality úklidu, není potřeba se nijak obávat. Navíc inteligentní ovládání a nezávislý pohon koleček umožní překonávat překážky přes 2 cm – což jsou např. prahy u dveří. Takže i bez vaší práce jsou místnosti kvalitně uklizené. A každodenní ušetřený čas je pro vás bonusem. I tak lze jednoduše vyřešit problém úklidu.