Znáte z TV

07.03.2014

Rady ptáka Loskutáka: Jarní úklid v klidu a pohodě

Jak se dá jarní úklid zvládnout naprosto v pohodě, rychle a bez velké námahy, to nám prozradí tato reportáž!

O tom, jak náročný je jarní úklid, kolik hodin zabere a jak dlouho potom pořádek vydrží, má asi každý z nás svou představu. Pokud navíc máme doma malé děti nebo zvířecí mazlíčky a nechceme, aby náš dům nebo byt byl uklizený jen „na oko”, tedy jen na místech, která jsou vidět, pak to znamená obětovat průměrně jeden víkend na jarní úklid.
S námi ho zvládnete naprosto v pohodě, rychle a bez velké námahy.

Jak na to? Je potřeba vybrat si správné pomocníky, tedy systémy čištění, které na komplexní údržbu domácnosti pamatují a jsou speciálně pro tento účel vyvinuty. Aby byl úklid jednoduchý, měla by práce s nimi být rychlá, bez dlouhé přípravy a při změně uklízené plochy – podlahy, matrace, čalounění apod. musí být rychle připraveni k práci. Nezanedbatelné je potom jejich uskladnění. Je skutečně rozdíl mít v komoře pět zařízení, nebo mít inteligentně vše v jednom obalu, a přitom okamžitě připravené k práci.

Důkladnost a kvalita úklidu jsou u kvalitních výrobků zajištěny jejich stavbou a způsobem, jak pracují. Koberce vyžadují vždy důkladné vykartáčování a odstranění hluboko zašlapaných nečistot. Výrobky, které „jezdí“ po povrchu nikdy tuto důkladnost nemají. Nástavce by měly dokázat spojit více funkcí najednou, například by měly vysávat a vytírat v jednom kroku. Samozřejmě i hmotnost jednotlivých nástavců a pak složeného celku je důležitá. Málokdo bude chtít pracovat s těžkými a na přemísťování složitými zařízeními. To platí zejména u ručních nástavců, např. na údržbu čalounění, autosedaček apod.

V neposlední řadě je nezbytné napojení na vysavač, který by měl mít dostatečnou sací sílu a výkonnou filtraci, jež zajistí dokonalé odsátí nečistot, prachu, alergenů, které bezpečně uzavře v sáčku. Tímto komplexním pohledem je možné zajistit si pro jarní úklid ne jednoho pomocníka, ale celou „úklidovou jednotku“, která zkrátí čas na méně než třetinu obvyklé doby, a přitom je domácnost důkladně vyčištěná.

Kvalitní vysávací systémy by měly být jednoduché na ovládání, měly by mít mechanické nástavce na odstranění prachu ze špatně dostupných míst, například prodlužovací nástavce, díky kterým dosáhneme na vysoké skříně, obrazy, stropní osvětlení apod. Měly by být doplněny pružnými nástavci pro odsátí prachu z těchto prostor.

Pokud si vybíráte vysávací systém, měl by mít i speciální nástavce, které umožňují odstranění prachu ze zaplněných poliček, jemných stínítek apod. Ty by měly pracovat na principu elektrostatického zvíření prachu a jeho okamžitém a úplném odsátí. Kvalitní vysávací systém by měl mít i další nástavce, například k odstranění prachu z plastických omítek, obkladů apod. Tato místa se ošetřují velmi složitě. Nástavce by rovněž měly důkladně vyčistit látky a obleky od prachu či zvířecích chlupů. V neposlední řadě by měly ty nejlepší systémy být vybaveny i nástavci pro kutily – kdykoli je možné je použít při vrtání, a zabránit tak zbytečnému zaprášení domácnosti. Mezi těmito nástavci byste měli najít i různé kartáčové nástavce pro údržbu radiátorů a dalších velmi špatně dostupných míst.