KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Není prach jako prach

Domov
Upřímně, zkoumali jste už někdy, jak prach u vás doma vlastně vypadá před tím, než ho vysajete? Existuje muž, který si prach bere podrobně na mušku. Maximilian Gaub z německého magazínu Styl & život společnosti Vorwerk se s ním potkal, nakazil se jeho fascinací prachem a nyní nám o tom referuje.

Klaus Pichler (39 let) je vyhledává v jejich přirozeném prostředí, sbírá je a fotografuje – ještě před tím, než je vysaje vysavačem… O čem je řeč? O chuchvalcích prachu. Rakouský fotograf tak demonstruje naše okolí ve zmenšeném měřítku a ukazuje, že prach není tak šedivý, jak jsme si mysleli.

Máte-li chuť, můžete zkusit hádat, z jakých míst jsou chomáče prachu, které Klaus Pichler vyfotografoval. Pro posun obrázků klikněte na navigační šipky, pohled na popisek fotografie vám pak prozradí řešení.

Jak prach sbírá?

Neutrální reakci na svou spontánní prosbu, aby mu lidé darovali prach, Klaus Pichler nezažije nikdy. Ať už jde o laboratoř, lůžkoviny, nebo ubytovnu, většina lidí žasne, některé to pobaví a jiné urazí, když žádá o maličkou podobenku jejich životního prostoru ve velikosti pětikoruny – pinzetou do Petriho misky. Samozřejmě mu jde o prach přímo z místa jeho vzniku a nikoli prach vysátý vysavačem.

Proč sbírá chuchvalce prachu?

Elektrostatický náboj a proudění vzduchu, díky kterým se z textilních vláken, chlupů i dalších pevných částic vytváří prach, nezkoumá. Má zájem o prostory v malém – tak, jak je našel například v zelených oděvech fanouškovského obchodu klubu Rapid Vídeň – díky trikotům, čepicím nebo šálám stejné barvy. Nebo jako v pestrobarevném vídeňském zámku Schönbrunn, v důsledku návštěv mnoha různých návštěvníků a množství koberců. „Prach není tak šedivý, jak si myslíme,“ říká.

Jak líčí krásu prachu?

Shromáždil již přes sto variant. Jeho favority jsou chuchvalce s kadeřemi, které se s ostatními částicemi snadno víří a chomáče jsou dle jeho slov „kulatější, krásnější“ – jako na jeho fotografiích ve 40násobném zvětšení. Zkoumal prostory každodenního života, nyní přichází na řadu pamětihodnosti. A jaký je jeho sen? Hólí, indický festival barev, na kterém na sebe účastníci vzájemně sypou barevné prášky – to je světové kulturní dědictví pro každého lovce chuchvalců prachu.

Kobold VR200

Inteligentní robotický vysavač nové generace, se kterým bude vaše domácnost vždy perfektně uklizena.

Zjistit více

Oblíbené články


Mohlo by vás zajímat