KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Domácí práce – dětská hra

Rodina
Děti a domácí práce – víme, jak na to! Jsou-li děti požádány, aby uklidily a pomohly s domácími pracemi, končí to často namísto pořádku nesnázemi. Zde je několik zábavných tipů z domácnosti pro rodiče a dítě. 

„Ale mami, to je zaměstnávání dětí!“ nebo „Já to udělám později.“ To jsou běžné odpovědi rodičům, které lze slyšet, jsou-li děti požádány o pomoc v domácnosti. Děti a domácí práce – předmět rozepří v téměř každé rodině. Zvláště teenageři se zdráhají převzít jakoukoliv odpovědnost.

Několik málo pravidel však může tímto situacím předejít. Vaši potomci podléhají moci zvyků stejně jako kdokoliv jiný, zdráhají se převzít nové úkoly navíc. Z tohoto důvodu by se dětem měly dávat pravidelné úkoly od nízkého věku, již od čtyř let. Od osmi nebo devíti let pak bude dítě vypomáhat. Přirozeně by tyto úkoly měly odpovídat jejich věku. Zalévání květin, vynášení odpadků nebo plnění myčky nádobí – to je vhodný úkol pro každého. 

Kobold VR200

Inteligentní robotický vysavač nové generace, se kterým bude vaše domácnost vždy perfektně uklizena.

Zjistit více

Nenechá-li se dítě pouze plnit úkol, ale je pověřeno pomoci svým rodičům, značně to posílí motivaci dítěte. „Úkol dospělého“ znamená důvěru v jeho schopnosti a dítě splní výzvu s pýchou. „Táta a já jsme v mžiku uklidili byt“ zní pro dítě o mnoho lépe než „Musím utřít prach v obýváku“.
Několika málo triky lze zvláště mladší děti motivovat k pomáhání v domácnosti, což se vyplatí o několik let později, v létech jejich dospívání. 

HLEDÁNÍ POKLADU 

Správný úklid nebo vysávání spolu s dítětem se v budoucnu stane vzrušujícím hledáním pokladů! Přecházením po bytě vaše dítě nehledá pouze potravu pro vysavač v temných zákoutích a chodbách, které nejsou snadno přístupné, nýbrž i sladké odměny – ty budou samozřejmě získány pouze tehdy, až budou všechny oblasti práce čisté jako sklo.

Moje rostlina a já

Také rostliny jsou živoucí stvoření, která vyžadují péči a pozornost. Jakmile to jednou drobotině vysvětlíte, není cesty zpět. Dítě si může vybrat rostlinu, dát jí jméno a od té chvíle odpovídá za její blahobyt. Dohlížení na rostlinu z jeho vlastního úsilí probouzí smysl dítěte pro odpovědnost enormně a spontánně jeho ochranářské instinkty. Chybí jen štítek se jménem a plán péče – a jde se!

Olympiáda v utírání prachu

Pro sourozence jsou hravé soutěže zábavou a mohou změnit nudné utírání prachu na zábavnou výzvu. Nemluvě o rychlosti by tato činnost měla být odměněna především za přesnost. Takto se děti naučí nezávisle zvážit své odpovědnosti, provádějí-li úkol hravým způsobem.

Od pěti let a výše lze do her zahrnout úkoly vyžadující spolupráci.  Není třeba vždy odměňovat sladkostmi, milující objetí nebo pochvala posílí dětskou sebedůvěru více než hrst bonbónů.