KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

5 největších mýtů o čištění oken

Tipy a triky
Čištění oken má pouze jeden cíl, kterým jsou čistá okna bez šmouh. A jelikož není dosažení bezvadného výsledku snadné, vzniklo o této domácí disciplíně mnoho mýtů. Noviny, kávové filtry, nylonové punčochy – babiččiny malé tipy pro dokonalost bez šmouh neústupně soutěží s modernějšími řešeními, od čističů oken po vysávání oken. Avšak s jakými technikami, nástroji a prostředky se okna čistí, nejen perfektně, ale také nejrychleji. A které z nich se ukazují ve skutečnosti jako kontraproduktivní? 

Váš pes právě podezíravě pozdravil kočku vašich sousedů a přitiskl svůj mokrý čenich na balkonové okno, nos vašeho tříletého syna a jeho prsty od čokolády udělají to samé. I když od posledního čištění oken neuplynula tak dlouhá doba, je čas to udělat znovu! K takovým nepříjemným neplánovaným čištěním dochází zřídka. Příliš mnoho nástrojů, příliš mnoho pracovních kroků – také proto čištění oken odrazuje i nejnadšenější uklízeče. V určité chvíli vás začne špatné vidění skrz špínu, prach a dešťové kapky obtěžovat. Nejen vlastní pohoda, nýbrž i kritické pohledy sousedů určují četnost čištění oken. Lidé žijící v přízemí se přiklánějí k častějšímu mytí oken než lidé žijící v horních patrech.

Každý má svoji vlastní strategii k dosažení okenních tabulí bez šmouh. Avšak který mýtus o čištění oken má největší efekt? A jak jednoduše namícháte svůj vlastní prostředek na čištění oken? Jedna věc je jasná, nepotřebujete žádného drahého, profesionálního čističe oken, pokud neplánujete čistit celou výškovou budovu. Přesto by mohl nákup technických pomůcek stát jednotlivcům za námahu – s pomocí vysávání oken lze ušetřit dvě třetiny pracovních kroků. 

Mýtus 1: Nikdy nečistěte okna, když svítí slunce! 

Pravda – přinejmenším dosud: Hezké počasí je špatné počasí pro čištění oken. Zvláště když je okenní tabule vystavena hřejícím slunečním paprskům. Ty způsobují rychlé odpařování vody na tabulích. Výsledkem jsou ohavné šmouhy a pruhy. Když svítí slunce, je lepší uklízet uvnitř nebo raději od všech domácích prací upustit a užít si překrásného počasí. (Tip v našem vlastním zájmu: Ten, kdo nechce čekat, může vyzkoušet náš čistič oken Kobold VG100. Ten odstraní zbytky kapaliny během čištění a nezanechá za sebou šmouhy, i když slunce září.)  

Kobold VG100

Objevte revoluční čistič oken Kobold VG100 a mějte vždy okna čistá a beze šmouh za zlomek času!

Mýtus 2: Nejlépe okna vyčistí noviny

Ne nutně! Je pravda, že zmačkané noviny pohlcují přebytečnou vodu velmi dobře. Avšak tiskařský inkoust na sběrovém papíru by mohl obarvit bílé umělé rámy. S trochou smůly vám použití novin může dokonce přidělat práci. Další triky, jako používání kávových filtrů nebo nylonových punčoch jsou v tomto ohledu bezpečnější, avšak neodstraní nečistoty spolehlivě. Pro toho, kdo chce mít okna absolutně bez šmouh, je nejlepší použít mikrovláknovou utěrku nebo starou dobrou jelenici. 

Mýtus 3: Rychlejší čištění oken s horkou vodou

To není zcela pravda! Voda by měla být pouze teplá na dotek, aby se přidané čisticí prostředky neodpařovaly a mohly rozvíjet svůj plný účinek ve vodě na čištění (obvykle etanol). Přidání několika kapek prostředku na nádobí v kombinaci se šplíchnutím octa nebo lihu je známé jako tajná superzbraň. Tyto dvě přísady účinně rozpustí zbytky vápence na skleněných plochách. Ten, kdo má citlivý nos a chce vyčistit skleněné povrchy trvale, by měl použít moderní čisticí prostředek jako prevenci.

Mýtus 4: Zdolávání šmouh a pruhů čističem skel

Pouze do určité míry! Mnoho čističů skel obsahuje přísady jako parfémy, které se usazují na oknech jako tenký film a proto nebrání tvorbě šmouh, nýbrž ji podporují. Často se proti neústupným šmouhám doporučuje černý čaj. Tyto domácí prostředky mohou na tabulích udělat zázraky, avšak používají-li se pravidelně, mohou snadno obarvit okenní rámy. Nejbezpečnější způsob dosažení oken bez šmouh není pomocí dodatečných výrobků, nýbrž důkladným odstraněním všech zbytků kapalin na skleněném povrchu. Nejsou-li na něm žádné kapaliny, nemohou ani žádné látky na tabuli zaschnout. 

Mýtus 5: Jsou nevyhnutelné nejméně tři pracovní kroky 

Ne nutně v případě použití vysávání oken. Omytí tabule, stažení vody a vyleštění skla – tento neměnný postup je nyní zastaralý, použije-li se technický nástroj, který zdokonalí čištění skla. Vysávání oken činí čištění oken rychlým a zábavným: bateriový čistič oken Kobold VG100 rovnoměrně navlhčí tabuli vodou a čisticím prostředkem: odstraní nečistoty a pohltí vodu přes chlopeň, vše v jednom jediném kroku. Již nebudou žádné ohavné šmouhy, i když svítí slunce. Vše v pouze jednom pracovním kroku! Tedy ideální pro použití na všech hladkých skleněných površích ve vaší domácnosti. 


Oblíbené články


Mohlo by vás zajímat