KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Jak správně čistit lehké a kusové koberce

Tipy a triky
Lehké a kusové koberce zbavíte špíny, pachů a roztočů velmi snadno. Je také praktické v případě jejich silného znečištění svěřit koberec do rukou profesionální čisticí firmy.

Výhody kusových a lehkých koberců

Ve srovnání s celoplošnými koberci mají lehké a kusové koberce nespornou výhodu: pokud chcete, můžete si je představit jako jistý druh jemného prachového filtru, který se dá dobře a pravidelně čistit. Protože v jemných vláknech se mohou usazovat prachové částice. To je výhodné jednak proto, že pak nepoletují ve vzduchu, a jednak proto, že kusový koberec můžete kdykoli nádherně na čisto vysát.

Čištění koberců s Koboldem VF200

Pravidelně vysávání kusových koberců – platí to pro všechny materiály?

Navzdory své funkci zadržovat prach se kusový koberec nesmí stát baštou bakterií. Chcete své kusové a lehké koberce zbavit nečistot? Především byste měli koberec aspoň jednou týdně vysát vysavačem s kartáčovým nástavcem tak, aby se prach a nečistoty ve vláknech vůbec neusazovaly. Současné kartáčování a vysávání odstraní volné nečistoty z hloubky vláken i ulpívající částice. Výjimkou jsou smyčkové koberce, patří k nim berberské a vlněné koberce. V těchto případech prosím vysávejte pouze pomocí speciálního nástavce a vždy po směru vláken.

Kobold EB400

Nový elektrický kartáč s detekcí druhu podlahy automaticky přizpůsobí potřebný sací režim i nastavení výšky kartáče pro dokonalou čistotu všech povrchů.

Skvrny na kusových kobercích – jak je vyčistit?

Ať už střižní vlna, nebo umělé vlákno – všem kusovým kobercům používání agresivních čisticích prostředků, jako je sůl na skvrny, mýdlový louh nebo bělicí prostředky, škodí. U koberců z vlny a střižní vlny můžete k čištění použít šampony neobsahující enzymy – ale pouze v přiměřené míře. Rostlinná vlákna, jako je například sisal, naproti tomu vlhkost nesnášejí téměř vůbec, navíc riskujete okraje vytvořené mokrým čištěním. Skvrnu na kusovém velurovém koberci lze naopak ještě za vlhka vykartáčovat pěnou na koberce. Chcete-li vyčistit volně položené a lehké koberce, měli byste se držet zásady, že při čištění skvrn v zásadě platí: nikdy drhnout, raději bodově poklepávat nebo opatrně vyčistit kartáčem.

Intenzivní čištění kusových a lehkých koberců

Na rozdíl od celoplošných koberců nebo velkého, těžkého koberce můžete kusové koberce kdykoli odnést do čistírny a přenechat práci jiným. Nicméně nedoporučujeme intenzivní čištění častěji než jednou za rok. Ani hloubkové čištění mokrou metodou vlastními silami, například v pračce, se nemusí vyplatit. Protože v nejhorším případě se může stát, že skvrny sice zmizí, ale koberec zůstane zvlněný se stopami po mokrých okrajích.

Kobold VF200

Čistič koberců Kobold VF200 zapracovává šetrně čisticí sníh Kobosan do koberce a zajišťuje tak dokonalý výsledek pro alergiky i všechny, kdo si cení maximální čistoty.


Oblíbené články


Oblíbené články