KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Mýty a pravdy o čištění koberců - jak si s čištěním odolných skvrn poradí metody našich babiček?

Tipy a triky
Podzimní cesty pokryté listím či zasněžená zimní krajina vypadají romanticky, dokud nám neskončí doma na koberci. Co se i dospělým s námahou podaří vyčistit, je s dětmi téměř nemožné. Bláto, písek, mokré listí, sněhová břečka a špína z ulice jsou odvrácenou stránkou podzimní i zimní idylky a zanechávají hlavně na kobercích, převážně na chodbě, odolné skvrny. Naštěstí existuje spousta tipů a triků, jak s takovými skvrnami na koberci bojovat. Na každou nečistotu však není potřeba pořizovat drahé chemické prostředky. S jakými skvrnami si poradíte pomocí metod našich babiček a které raději svěřit odborníkům?

Mokré listí

Pestrobarevné listí je sice krásné, ale jen na stromech a nikoli na našich kobercích. Obsahuje totiž třísloviny, které mohou na kobercích způsobit nežádoucí trvalé zabarvení a skvrny.

Babiččin tip: Na odolnou skvrnu použijte jemný prací prášek a pomocí teplé vody jej vetřete do koberce. V případě potřeby nechte působit přes noc.

Výsledek: Aktivní látky obsažené v pracím prostředku společně s teplou vodou proniknou hlouběji do vláken koberce a napomohou k rozpuštění a odstranění odolných skvrn. Protože jemné prací prostředky neobsahují bělidla ani zjasňovače, měly by ochránit i citlivá vlákna koberce. Pro lepší čisticí účinek je nechte působit déle, klidně i přes noc.

Bláto

Představte si situaci, kdy obtěžkáni nákupem vstoupíte do bytu. Pozornost v takové chvíli věnujete spíše rychlému odnesení tašek, než podlaze v domácnosti – a to tím spíše, pokud venku panují teploty pod bodem mrazu. Nečistoty z ulice se tak „zažerou“ do koberce a vytvoří odolnou krustu.

Babiččin tip: Nejprve nechte skvrny od bláta zaschnout a poté jemně mechanicky odstraňte pomocí kartáče. Na dočištění použijte teplou mýdlovou vodu. Při drhnutí nečistot však buďte velice opatrní, abyste koberec nepoškodili.

Stopa od bláta na koberci

Výsledek: Tato metoda funguje dobře na robustnějších kobercích, ale u citlivějších koberců přináší vyšší riziko jejich případného poškození.

Kobold EB400

Nový elektrický kartáč s automatickou detekcí druhu podlahy pro dokonalou čistotu všech povrchů.

  • Třída energetické účinnosti A+
    (spektrum A+++ až D)

Písek a drobné kamínky

Společně s blátem si do bytu na podrážkách svých bot často přitesete i písek a drobné kamínky. Tyto malé, tvrdé částice mají velice ostré hrany, které mohou poškodit vlákna vašich koberců. Koberec pak rychle ztrácí svůj lesk, řídne a láme se.

Babiččin tip: Pokuste se takto zasažená místa opatrně vysát a zmírnit přitom tlak na tkaninu. Vyzkoušejte hmatem, jestli byly opravdu odstraněny všechny nečistoty.

Výsledek: Protože se tyto částice v kobercích postupem času hromadí, doporučujeme několikrát do roka hloubkové čištění koberců, které dokáže odstranit nečistoty i z nitra tkaniny.

Spóry plísní

Teplé a vlhké prostředí ve vytápěném bytě podporuje růst plísňových kolonií, které ztěžují dýchání nejen alergikům. Zároveň také mohou způsobit alergické reakce u lidí, kteří jimi až do teď netrpěli.

Babiččin tip: Posypte postižené místo dostatečným množstvím soli a nechte působit přes noc. Plíseň by tímto způsobem měla ztratit přístup k vlhkosti, která ji přiživuje.

Čištění koberce jemným práškem a teplou vodou

Výsledek: Vidíte-li plísňové skvrny na koncích vláken koberce, počítejte s ještě větší akumulací plísní vespod koberce. V takovém případě odstraňte koberec z domácnosti a dejte pozor, abyste předešli nechtěnému rozvíření spór plísní do vzduchu. Koberec je poté třeba nechat vyčistit pomocí speciálních produktů nebo čištění přenechat odborníkovi.


Oblíbené články


Mohlo by vás zajímat