KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Nejcitlivější ze všech dřevěných podlah - jak udržovat parkety?

Tipy a triky
Někdo říká, že parkety stačí zamést. Jiný doporučuje ošetřit je olejem. Ale jsou i tací, kteří od jakékoli péče raději dají ruce pryč. Není divu, že si nejste jistí, jak parkety správně čistit a udržovat. Prozradíme vám to!

Co jsou parkety?

Parkety jsou podlahy, které se skládají z krátkých dřevěných desek, které jsou sestaveny do určitého vzoru. Je to jedna z nejlepších podlahových krytin a je většinou vyrobena z dubu, buku, borovice nebo jiných druhů dřeva. Parkety jsou k dispozici v různých barvách: světlé parkety, jako je dub a bříza nebo načervenalé parkety, na které se zpracovává Merbau. Parkety poskytují útulnost a příjemný pocit prostoru.

Péče o parkety

  1. Parketové podlahy vytírejte, pouze pokud je to nutné.
  2. Před vytíráním vysajte hrubé nečistoty, jako je prach nebo drobky, pomocí vhodného vysavače na parkety.
  3. Při čištění parket používejte speciální bavlněné utěrky.
  4. Nikdy nepoužívejte velké množství vody, ale stírejte parkety "na vlhko". Tip: Tuto funkci za vás může automaticky převzít čistič pevných podlah.
  5. Po setření nechte parkety dostatečně vyschnout.
K čištění parket by se měly používat speciální bavlněné utěrky. Ty jsou také ideální pro čištění s pomocí čističe pevných podlah. Lze jej snadno ovládat a čistič díky principu vysávání a vytírání v jednom dávkuje správné množství vlhkosti pro hloubkové vyčištění parketové podlahy. Po setření použijte Koboclean mýdlo na dřevěné podlahy k odstranění nečistot a starých vrstev mýdla. Dřevěné podlahové mýdlo čistí vaše parkety. Prach a hrubé nečistoty lze vysát několikrát týdně pomocí vhodného nástavce vysavače. 

Péče o parkety - méně je někdy více

Velmi důležité: Parkety se čistí s velkým rozmyslem. Prach můžete samozřejmě pomocí vhodné hubice na vysavač vysát několikrát za týden. Ale vše ostatní by se mělo provádět jen podle potřeby. Pokud už to musí být, pak nesmíte nikdy – opravdu nikdy – parkety máčet vodou. Jemné prachové částice místo toho odstraňte navlhčenou utěrkou. Kouzelné slůvko zní „mlžná vlhkost“.

Čistič pevných podlah to udělá za vás a navíc automaticky dávkuje správné množství vody. Ve spojení s Koboclean mýdlem na dřevěné podlahy pak budou vaše parkety opět lesklé.

Vhodný pečující prostředek, například Koboclean na parkety, nesmí obsahovat rozpouštědla, jinak se dřevo odmastí a natrvalo poškodí. Stejně tak škodlivé pro citlivé parketové podlahy jsou utěrky z mikrovlákna. V nejhorším případě by mohly na parkety působit jako brusný papír a narušit ochrannou voskovou vrstvu. Místo toho použijte speciální bavlněné utěrky, které stejně jako v případě naší pokožky odstraní nečistoty jemně a do hloubky pórů.

ČISTIČ PEVNÝCH PODLAH Kobold SP600

Revoluční pomocník pro úklid pevných podlah za vlhka, který vysává i vytírá zároveň.

Tipy pro péči a ochranu parket

Nejen plstěné podložky pod nábytkem šetří vaše parkety. Vy sami zanášíte podlahu malými zrnky nečistot z podrážek bot. S každým vaším krokem nebo přijde-li někdo jiný, způsobují tyto částečky škrábance na dřevěném a voskovém povrchu. I vázy a květináče, zejména pokud jsou trochu netěsné, zanechávají na parketách obtisky mokrých okrajů, které už nelze setřít. Sečteno a podtrženo, péče o parkety nevyžaduje ani mnoho času, ani námahy – pokud se k podlaze chováte šetrně a nezašlapáváte nečistoty.

Leštění, olejování a oživení parket

Občas byste měli parketovou podlahy naolejovat. Pokud to však budete dělat příliš často, může dojít k jejímu šednutí. Je vaš eparketová podlaha starší a je to na ní vidět? Pak je nejlepší pozvat si profesionálna, který vám podlahu zbrousí a vyleští. Podlaha pak bude vypadat znovu jako nová.

Zbavte se skvrn

  • Odstranění skvrn od vody: Pokud si všimnete skvrn od vody na parketové podlaze, použijte hadřík, ktrerý nepouští vlákna a neutrální mýdlo. Nejprve to otestujte na schovaném místě a rychle skvrnu setřete tak, aby voda nepronikla dřevem.
  • Odstranění tmavých skvrn: Pokud jsou na parketách vidět tmavší skvrny, které nemizí, můžete zkusit skvrny trochu zbrousit jemným brusným papírem. Ujistěte se však, abyste je nezbrousili příliš, aby podlaha nebyla nerovná. Vždy si také můžete pozvat odborníka.


Oblíbené články


Mohlo by vás zajímat