KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Alergie na roztoče a domácí prach - jak nejlépe se jim bránit?

Zdraví
Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na cizorodé látky, jako jsou např. pyly, roztoči, potraviny apod. Dispozice k alergii je dědičná, pokud trpí alergií jeden z rodičů, riziko alergie u dítěte je 50 %, v případě alergie u obou rodičů toto riziko stoupá až na 70 %. K nejčastějším zdrojům alergických potíží patří domácí prach, který obsahuje velké množství různých alergenů, z nichž nejagresivnější jsou roztoči, respektive jejich výkaly. Pouhým okem je sice nelze spatřit, přesto roztočové alergeny domácího prachu dokáží udělat alergikům ze života peklo. Průvodními jevy alergie je svědění v nose, škrábání v krku nebo slzení. Jak se nejlépe můžete doma bránit proti útokům roztočů? Přinášíme vám několik řešení.

Co je alergie na domácí prach?

Spouštěčem alergické reakce v obytném prostoru je prach. V domácnostech ho tvoří směs drobného odpadu zejména biologického původu, jako jsou roztoči, vlasy, chlupy, šupinky kůže, vlákna z textilu, drobky a další nečistoty. Nikdo není alergický na prach jako takový, ale jen na to, co je v něm obsaženo. Jsou to hlavně pozůstatky asi nejneoblíbenějších spolubydlících vůbec – bytových roztočů. Tito průsvitní, cca 0,4 mm velcí, pouhým okem neviditelní členovci v zásadě nepředstavují pro člověka nebezpečí, nepřenášejí žádné nemoci, ale způsobují potíže svými exkrementy. Největší nebezpečí představují pro alergiky roztoči obsažení v domácím prostředí, nazývaní roztoči domácího prachu. V jednom gramu domácího prachu se nachází až 15.000 roztočů, přičemž jediný roztoč zanechá v obytném prostoru za den cca dvacet výměšků. Zbavovat se pravidelně prachu je tedy základem zdravé domácnosti.

Příznaky alergie na roztoče - když se spustí záchvaty kýchání

  • kašel
  • záchvaty kýchání
  • rýma 
  • bolest v krku
  • bolesti hlavy
  • dýchací potíže
  • svědění očí
  • neklidný spánek
Reakce na roztočové alergeny mohou být různé v závislosti na citlivosti osoby a míry expozice alergenům, a to od svědění očí až po astmatický záchvat. Zvláště silně se alergické reakce projevují v noci nebo ráno. Souvisí to s tím, že nejzávažnějším zdrojem roztočových alergenů v bytě je ložnice a to zejména polštáře, peřiny a matrace, které jsou díky vhodné vlhkosti, teplotě a dostatku potravy v podobě odlupků lidské kůže doslova ideální líhní roztočů a zároveň bohatou zásobárnou nejrůznějších alergenů. Roztoči se dále koncentrují všude tam, kde se hromadí bytový prach – v kobercích, pohovkách, těžkých bytových textiliích atd.  Potíže může tedy způsobit i víření prachu při vysávání nebo utírání prachu z nábytku.

Je má domácnost špinavá? Příčiny alergie na domácí prach

Nejprve je třeba zmínit to nejdůležitější – alergie na domácí prach nemá co dělat s nečistým domovem. Alergická reakce vzniká kontaktem s exkrementy roztočů, které se nikdy nedají zcela zlikvidovat. Během celého života přichází váš imunitní systém do kontaktu s cizími látkami. Imunitní systém rozhoduje, zda taková cizí látka představuje pro tělo nebezpečí. Při alergii dochází k chybnému vyhodnocení imunitního systému. Neškodná látka je považována za nebezpečí pro tělo a nastane přecitlivělá reakce. Často je pro imunitní systém obtížné identifikovat cizí neznámé proteiny nebo chemické látky jako neškodné.

Kdy je zatížení roztoči největší?

Roztočům vyhovuje tma, teplo a vlhko. Zvlášť dobře se roztoči množí v létě a na podzim. Pokud máte pocit, že vám začíná alergická reakce, měli byste navštívit specializovaného lékaře. Alergolog prověří vaše podezření speciálními testy. Při realizaci protiroztočových opatření je vhodné zaměřit svou pozornost v první řadě na lůžko. Pokud není ošetřeno, výrazně klesá smysluplnost jakýchkoli dalších úprav domácnosti.

Pomoc, mám alergii! Tipy proti roztočům domácího prachu

Alergikům nejvíce vyhovují zdravotní matrace, které dokážou odvést vlhkost z povrchu těla. K tomu jsou k dostání protiroztočové povlaky na matrace a speciální ložní prádlo pro alergiky. Obecně by se ložní prádlo mělo často měnit a prát při 95 °C. Také plyšáci jsou lapače prachu. Pomůže uložit je na noc do mrazáku, tím se roztočů zbavíte, protože ti v chladu dlouho nepřežijí. Vedle každodenního větrání, důkladného vysávání s pomocí elektrického kartáče a pravidelného praní ložního prádla, doporučujeme i hloubkové čištění, převážně matrací. Vhodné řešení přináší elektrický kartáč na čalounění Kobold PB440. Poslouží i pro důkladné odstranění mikročástic z koberce a závěsů. Důležité je také použití kvalitního vysavače s HEPA filtrem a sáčky, aby se alergeny nedostávaly zpět do prostoru. Zcela se sice roztočů nezbavíte nikdy, což ale není tak zlé, pokud víte, jak jejich výskyt v domácnosti co nejvíce eliminovat. Při důsledném a pravidelném úklidu lze dosáhnout zklidnění alergických reakcí a tím snížení potřeby medikamentů.

Kobold PB440

Specialista na úklid veškerého polstrovaného nábytku, se kterým do hloubky vyčistíte také vaše matrace.


Oblíbené články


Mohlo by vás zajímat