KOBOLD MAGAZÍN svět zážitků

Nepřítel v mé domácnosti: kde se ukrývají alergeny

Zdraví
Pyl, zvířecí srst a prach v domácnosti může lidem trpícím alergiemi skutečně značně znesnadňovat život. Spouštěče těchto nepříjemných symptomů jsou konec konců ve vzduchu a pečlivě se skrývají tam, kde rádi trávíme většinu času, například v posteli. Vysavač s kvalitním filtračním systémem, potahy matrací a řádné větrání vám mohou pomoci znovu učinit z vaší domácnosti pohodlné místo. Malé úsilí, ale velký účinek! 

Ze všech míst jsou pro lidi trpící alergiemi nejvíce záludná intimní pohodlná místa jako ložnice, postel či pohovka. To jsou přesně místa, kde se shromažďují alergeny vyvolávající nepříjemné symptomy alergiků na prach v domácnosti, zvířecí srst a pyl. Proto je tak důležité udržovat místnosti a kusy nábytku bez prachu a tedy prosté alergenů. Dobrou zprávou je, že úsilí je malé a účinek velký, použijete-li vysavač s kvalitním filtračním systémem, který pohlcuje alergeny a zadržuje je bezpečně ve svém filtračním sáčku. Zde se stává neocenitelným úklidový systém Kobold VK200 od Vorwerku se svým znamenitým filtračním systémem, který byl odměněn certifikací TÜV „Vhodný pro alergiky“.

Kobold VK200

Nová generace úklidového systému Kobold od společnosti Vorwerk s automatickou detekcí typu podlahy.

Kde si roztoči skutečně libují

Největší nebezpečí leží v posteli, v těch hezky roztroušených polštářích, ve vašem oblíbeném křesle - jsou jím roztoči. Tito malí pavoukovci jsou pouhým okem neviditelní, avšak hemží se kolem všude tam, kde nejraději trávíte svůj volný čas. Lze je nalézt tam, kde je pro ně perfektní klima - například v matraci. To je tam, kde jim vysoká vlhkost a teplo dovolí spásat lupy a částečky kůže. Před roztoči vaše matrace ochrání speciální chrániče matrací. Výkaly roztočů jsou jedem pro dýchací ústrojí citlivých lidí: výkaly se rozpadnou na malé kousky, které jsou zachycovány prachem a vdechovány. 

Proto byste měli často svoji ložnici vysávat a vytírat. Trpíte-li alergiemi, neměli byste mít otevřené police, rostliny ani jiné lapače prachu. Koberce by měly mít krátký vlas. Lidem trpícím sennou rýmou a alergií na zvířecí srst doporučujeme časté vysávání vysavačem vhodným pro lidi trpící alergiemi a vytírání podlah, což napomůže snížení výskytu alergenů ve vaší domácnosti. Dále byste nikdy neměli dovolit svým zvířatům vstoupit do vaší ložnice! Zvířecí srst by se měla odstranit z čalounění a nábytku vysavačem.

Tipy pro skvělé klima

Roztoči milují vlhké podmínky. To znamená, že trpíte-li alergií na prach v domácnosti, udržujte vlhkost ve vašem domově co nejnižší, mezi 45 a 55 procenty. Rychlé vyvětrání místností třikrát denně a dostatečné vytápění by mělo jejich oblíbené klima zničit. Ideální teplota pro ložnice je mezi 18 a 20 stupni C. Trpíte-li sennou rýmou, je řádné větrání velmi důležité: rozptyl pylu ve městě je nejmenší ráno; na venkově je to večer. Speciální okenní ochranná síťka pak může zabránit vniknutí pylu do místností.

... nebo je to histaminová intolerance?

Mimochodem, typické příznaky pro astma nebo katar, které mají lidé trpící alergií při senné rýmě, alergiích na prach v domácnosti nebo zvířecí srst, mohou také maskovat histaminovou intoleranci. Lidé se zhoršeným rozkladem histaminu ve střevech mohou špatně reagovat na zralý sýr, víno nebo čokoládu. Další možné příznaky zahrnují únavu po jídle a zažívací problémy jako žaludeční bolest, nadýmání, průjem, nucení ke zvracení a zvracení. 


Oblíbené články


Mohlo by vás zajímat